Dość teorii!

Nagadałem się już. Nie chce mi się powtarzać, a tobie ponownie czytać tego bełkotu. Pora w końcu zabrać się za praktykę. Wiele osób narzekało na brak możliwości faktycznego magicznego rozwoju, prowadzącego do „stania się jednością z Bogiem”, wskutek czego powstała książka o nazwie „Wtajemniczenie do Hermetyzmu”. Każda osoba znająca się na rzeczy powie, że zawiera ona jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) magiczny system, opisany krok po kroku. Książka ta ma jednak pewien minus, a mianowicie – jest nieco trudna do zrozumienia. Jej autor – Franz Bardon – często używa skrótów myślowych i metafor, przez co czytelnik nieświadomie pomija niektóre istotne wyjaśnienia. Na ratunek przyszedł ludziom niejaki Rawn Clark ze swoim „Komentarzem do WdH”, w którym opisał 10 kroków WdH w taki sposób, aby było ono zrozumiałe nawet dla teoretyka. To niestety wciąż za mało.

Uniwersalny system hermetyczny Bardona ludzie zaczęli ubierać w ideologie, zaczynając uważać go za jakąś konkretną tradycję. Jest to oczywiście błędne spojrzenie na to, czym naprawdę jest Hermetyzm. Jak widzę, gdy ktoś nie chce praktykować systemu podanego w WdH, bo padło tam słowo zwane „Tetragrammatonem”, które jest jednym z hebrajskich imion Boga, a które „zapożyczyli” sobie Chrześcijanie, to, delikatnie mówiąc, demontuję ściany mego pokoju własną czaszką. Są jednak również osoby, które uważają zaś, że WdH to „jedyny prawdziwy system magiczny”, a wszystko inne to shit. Oczywiście to też nie jest prawdą. Te i podobne mity zamierzam znieść, pisząc tutaj własny komentarz do WdH. Przy okazji, postaram się też wyjaśnić poszczególne ćwiczenia w nim zawarte i pokazać, jak można je zastąpić lub wspomóc różnymi znanymi metodami. W ten sposób może uda mi się sprawić, byś w końcu ruszył/a dupsko do praktyki.

Jak napisałem w ostatnim wpisie, trening najlepiej rozpocząć jest TERAZ. Jeśli masz już ten start za sobą, to gratuluję. Jeśli nie, to TERAZ masz szansę. Moje następne wpisy będą komentarzami dotyczącymi kolejnych kroków praktycznej części WdH. Zanim jednak coś napiszę, otwórz tę książkę już teraz i przeczytaj pierwszy krok. Spróbuj wykonać ćwiczenia tam zawarte. No już! Na co czekasz?

Reklamy

4 responses to “Dość teorii!

 • wygłodniały mag

  wydajesz się być rozgarnięty w magii, hermetyzm mam już dawno za sobą, aczkolwiek brak mi literatury/zasobów do kontynuowania dalej swojej edukacji, właśnie interesuje mnie styl „wprowadzenia do hermetyzmu” czyli mnóstwo praktyki, masz takie książki, lub inne pisma? bardzo Cię proszę udostępnij tytuły, naprowadź
  z góry dzięki

  • jakzostacmagiem

   Hermetyzm nie jest teorią, a praktyką, wobec czego, jeśli nie potrafisz dowolnie kształtować rzeczywistości, to nie możesz powiedzieć, że „masz go za sobą”. Gdybyś naprawdę miał za sobą Hermetyzm, nie zadawałbyś takiego pytania. Polecam praktykę, bo to jedyna metoda, by zrozumieć głębię magicznej filozofii. Samym czytaniem nie można dojść do niczego.

   Jeśli praktyki w WdH w jakiś sposób Ci nie odpowiadają i poszukujesz po prostu innego systemu wtajemniczenia, to w języku polskim jest jeszcze „Magija Współczesna”. W niej znajdziesz wiele wartościowych ćwiczeń w ujęciu rytualnym. Masz tam też bardzo obszerną bibliografię, gdzie znajdziesz więcej tytułów wartościowych książek (większość w języku angielskim). Ewentualnie, możesz też po prostu poczekać na moje kolejne wpisy w kategorii „WdH – Lekcje”. Niewątpliwie znajdą się tam tytuły wartościowych książek.

   • wygłodniały mag

    Nie określiłem się co do swoich umiejętności czy jej praktyki, minął mi już ten czas gdy nie zadawałem pytań, nachodzi nie dosyt, hermetyzm traktuje jako swoisty fundament który jest już za mną, chce budować dalej siebie, dla mnie jest to nie wystarczające, a z tego kroku już wycisnąłem co się da. Dziękuje bardzo za odpowiedź z chęcią poczekam, aczkolwiek czy zaglądałeś do jakiegoś liber, grimuar? co mógłbyś o tym powiedzieć? Jestem ciekaw czyjejś opinii.

   • jakzostacmagiem

    System WdH jest skonstruowany tak, że przeciętną osobę może zająć nawet na 10 lat. Co więcej, praktyki kroków 5-10 są tylko powierzchownym wprowadzeniem. Bardon wielokrotnie powtarza, aby mag wynajdywał swoje własne metody. Z kolei opanowanie kroku 8 otwiera wiele nowych możliwości, takich jak kontakty z istotami innych światów, co daje nieograniczony potencjał. W jego drugiej książce – „Praktyka Magicznej Ewokacji” jest opisana przeogromna hierarchia duchowych istot, z którymi można się kontaktować. Mag, który ukończył 8 krok, może uzyskać inspirację poprzez rozmowę z nimi.

    Pracowałem z innymi systemami i grimuarami. Żaden spośród tych, które miałem okazję poznać, nie jest w stanie zaoferować nic wykraczającego poza materiał zawarty w WdH. Zacytuję Bardona: „Nie istnieje żaden ziemski wtajemniczony, niezależnie od tego jak wysokiego byłby poziomu, który mógłby zaoferować neoficie więcej, niż jest oferowane w tej książce.” Jeśli poszukujesz czegoś naprawdę nowego, a nie ubierania tych samych praw Wszechświata w inną otoczkę, to jedynym wyjściem jest komunikacja ze światem duchowym lub eksploracja go poprzez podróże astralne i mentalne. Jednakże wartość takich praktyk może być bardzo niewielka dla maga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: